Prawidłowa praca wielu maszyn wyposażonych w elementy ruchome w dużym stopniu jest uzależniona od różnych detali. Produkty z tej kategorii pozwalają na skuteczne zabezpieczenie łożysk przez uszkodzeniem. Umożliwiają też ich prawidłowe osadzenie, dzięki czemu cały układ pracuje płynniej i sprawniej. Do akcesoriów łożyskowych stosowanych w obsłudze maszyn zaliczają się m.in. tuleje, podkładki i nakrętki łożyskowe. Różnią się one zarówno budową, jak i parametrami. Ta różnorodność wynika z faktu, że każdy typ łożyska ze względu na rodzaj wykonywanej przez nie pracy, wymaga nieco innego zabezpieczenia.
FHU Damek oferuje akcesoria łożyskowe w szerokim wyborze rodzajów i wymiarów. W sprzedaży mamy podkładki zębate, nakrętki łożyskowe, tuleje, pierścienie niezbędne do prawidłowego osadzenia łożyska, a także wiele innych produktów. Jako narzędzia pomocnicze proponujemy też ściągacze do łożysk, które ułatwiają wymianę uszkodzonych elementów czy serwis i konserwację elementów maszyn. Za pomocą dostępnych w naszej ofercie akcesoriów łożyskowych możecie Państwo znacznie przedłużyć żywotność łożysk i poprawić bezpieczeństwo pracy przy maszynie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pierścieni segera, podkładek miedzianych oraz wpustów pryzmatycznych.
Akcesoria łożyskowe w ofercie
W asortymencie mamy wiele detali niezbędnych do prawidłowego montażu łożysk z maszynach przemysłowych.
Nakrętki łożyskowe KM
Nakrętki łożyskowe KM są wyposażone w cztery lub osiem wycięć, które zostały rozmieszczone na ich obwodzie w układzie symetrycznym. Nacięcia te służą do umieszczania w nich zaczepu klucza hakowego lub zęba podkładki. Przeznaczeniem nakrętek łożyskowych KM jest ustalanie łożyska na tulei wciąganej lub na wale. Za ich pomocą można też montować i demontować łożyska na czopach stożkowych wałów oraz na tulejach wciskanych.
Podkładki zębate MB
Podkładki zębate MB mają kształt cienkiego pierścienia, na którego obwodzie znajduje się kilkanaście prostokątnych występów (zębów, klapek). Po umieszczeniu na podkładce nakrętki łożyskowej serii KM jeden z zębów zagina się tak, aby znalazł się w wycięciu. Tym samym zmiana położenia nakrętki jest niemożliwa. Podkładki zębate MB są jednymi z najczęściej wykorzystywanych i najbardziej niezawodnych elementów mocujących.
Tuleje łożyskowe
Tuleje łożyskowe są wymiennymi elementami łożysk tocznych baryłkowych, kulkowych i wahliwych. Są stosowane w celu ograniczenia tarcia układu podczas pracy oraz chronią przez zakleszczeniem. Wykonane z trudnościeralnych materiałów, wydłużają żywotność łożyska montowanego na wale, a także wpływają na ich cichą pracę. Usprawniają też montaż i demontaż łożysk. Tuleje łożyskowe są tanie, łatwo dostępne i podatne na obróbkę. Dzieli się je też na:
- tuleje wciskane – służą do osadzania na walcowym czopie wału łożysk z otworem stożkowym. Montaż polega na wciśnięciu elementu pomiędzy czop a łożysko, stąd też jego nazwa. Do tego wciskania tulei oraz do jej demontażu stosuje się metodę hydrauliczną. Pokonanie tarcia, jakie występuje pomiędzy tuleją łożyskiem a wałem, jest możliwe dzięki konstrukcji detalu. Jest on wyposażony w rowki smarowe zarówno na zewnętrznej powierzchni, jak i w otworze. Podłączenie przewodów olejowych pompy umożliwiają specjalne gwintowane otwory. Dzięki temu wszystkie powierzchnie pokrywa film olejowy, który ogranicza tarcie i ułatwia montaż. Tuleje wciskane wymagają regulacji położenia za pomocą nakrętek dobieranych samodzielnie (nakrętki łożyskowe KM lub HM oraz podkładki zębate).
- tuleje wciągane – mają podobne przeznaczenie jak tuleje wciskane i również są montowane metodą hydrauliczną. Występują jednak w parze z nakrętką i podkładką. Umieszczanie ich pomiędzy wałem a łożyskiem odbywa się przez wciągnięcie. Jednocześnie taka tuleja po umieszczeniu na miejscu nie wymaga regulacji położenia. Tuleje wciskane mogą być montowane również na wale gładkim.
Podkładki dystansowe
Podkładki dystansowe mają kształt metalowego pierścienia o różnych rozmiarach określonych normami technicznymi. Ich zadania to regulacja tzw. luzu ruchowego oraz wyrównywanie tolerancji podczas ustawiania położenia elementów takich jak osie, wały lub inne części maszyny. Często uzupełniają funkcje pierścieni ustalających.
Ściągacze do łożysk
Demontaż łożyska nie jest prostym zadaniem ze względu na jego solidne zintegrowanie się z wałem, niezbędne do bezpiecznego wykonywania pracy maszyny. Ściągacze do łożysk są stosunkowo prostymi przyrządami, które ułatwiają pokonanie oporu konstrukcji i pozwalają na oddzielenie łożyska od wału. Konstrukcja tych narzędzi składa się z kilku ramion zakrzywionych na końcach oraz śruby. Ramiona zaczepia się na pierścień łożyska, a dokręcając śrubę wymusza się przesuwanie go w kierunku zakończenia wału. Ściągacze do łożysk mogą też być wykorzystywane do zdejmowania kół pasowych, kół zębatych, pierścieni i tarcz.
Elementy toczne do łożysk
Elementy toczne są drobnymi, ruchomymi detalami umieszczonymi w koszyku pomiędzy dwoma pierścieniami. Różnią się kształtem zależnie od budowy łożyska, ale ich obecność umożliwia ruch maszyny. Damek oferuje różne rodzaje takich elementów, wykonane z hartowanej stali łożyskowej. Różnią się klasą dokładności oraz odchyłkami kształtu i wymiarów. W asortymencie mamy następujące elementy toczne do łożysk:
- kulki – elementy toczne z tej grupy są bardzo precyzyjnie selekcjonowane pod względem wymiarów i kształtów. Wymiary włącznie z ustaleniem dopuszczalnej odchyłki decydują o klasie kulek. Z kolei klasę dzieli się na grupy uwarunkowane kształtem. Tolerancja odstępstwa od wymiaru średnicy i kształtu jest bardzo zawężona. Opakowania zawierają kulki zaliczone do tej samej grupy i zawierają informację o klasie oraz średniej odchyłce grupy,
- wałeczki – to elementy toczne projektowane tak, aby, współpracując z profilowaną bieżnią, nie generowały zbędnych naprężeń krawędziowych. Podobnie jak w przypadku kulek, w opakowaniach znajdują się wałeczki wyselekcjonowane pod względem wymiarów – średnicy oraz długości. Informacje o nich są umieszczone na opakowaniach,
- igiełki – są elementami tocznymi wykonanymi ze stali łożyskowej. Oferujemy je w dwóch wariantach – z czołem płaskim lub wypukłym. Te drugie zostały zaprojektowane tak, aby podczas pracy łożyska toczne nie zakleszczały się między oddalonymi od siebie płaszczyznami i nie przyczyniały się do powstawania naprężeń krawędziowych. Igiełki łożyskowe są zakwalifikowane do trzech klas dokładności oraz do grup wymiarowych wyznaczonych najmniejszą i największą odchyłką. Opakowanie zawiera elementy zaliczone do jednej takiej grupy.