Urządzenia i narzędzia zasilane silnikiem elektrycznym pracują efektywnie tylko wtedy, gdy przepływ prądu od źródła zasilania do części roboczej jest sprawny i płynny. Elementami jednostki napędowej, które za to odpowiadają, są między innymi szczotki węglowe do elektronarzędzi. Pełnią one funkcję pomiędzy częściami ruchomymi urządzenia a ich dociskiem do komutatora. Zależnie od budowy wewnętrznej silnika, szczotki współpracują również z pierścieniami ślizgowymi lub innymi kontaktami.
Konstrukcja szczotek
Szczotki węglowe do elektronarzędzi nie są jedynymi elementami odpowiadającymi za nieprzerwany przepływ energii elektrycznej. Wykonuje się je zarówno z wytrzymałego, odpornego na ścieranie grafitu, jak i ze stopu metali o niewielkiej rezystancji. Takie parametry pozwala uzyskać między innymi znaczny dodatek miedzi. Czynnikiem, który wpływa na poprawność pracy szczotek, jest siła ich docisku. Nie jest ona stała, ale określona indywidualnie dla każdego typu konstrukcji. Nieprawidłowa wartość tej siły może skutkować różnymi niekorzystnymi zjawiskami (np. iskrzenie i szybkie wypalanie kontaktu, jeśli docisk jest zbyt słaby, natomiast szybkie ścieranie kontaktów oraz straty mocy przy zbyt silnym docisku). O odpowiedniej sile docisku decydują specjalnie zaprojektowane sprężyny.
Szczotki węglowe do elektronarzędzi, na skutek nieustannego kontaktu w trakcie pracy, ulegają wycieraniu. Dlatego są montowane na elastycznych linkach (zazwyczaj miedzianych), dzięki którym można zmieniać ich położenie. Tym samym siła docisku jest zachowana. Natomiast na stałe montuje się takie szczotki w potencjometrach drutowych i autotransformatorach. Prędkość przesuwu jest w nich niewielka, dlatego szczotki praktycznie prawie się nie zużywają i nie wymagają wymiany.
Wady szczotek
Szczotki węglowe do elektronarzędzi nie są pozbawione wad. Z tego powodu nowoczesne konstrukcje narzędzi elektrycznych są już pozbawione tego elementu. Głównym minusem jest tarcie, które prowadzi do zużycia szczotek oraz strat elektrycznych. Te ostatnie niesie za sobą kilkuomowy opór elektryczny, wynikający z ruchomego kontaktu, a często też iskrzenia. Chociaż silniki szczotkowe są coraz częściej zastępowane przez modele oparte na elektronice, wciąż można je spotkać w elektronarzędziach czy sprzęcie AGD. Dlatego firma Damek przygotowała takie części zamienne w ofercie, takie jak pierścienie segera, podkładki miedziane oraz łożyska toczne.